vardgivare-ostergotland

Region Östergötland

För vårdgivare

Beslut om tillstyrkande av användning av finerenon i Sydöstra sjukvårdsregionen

Regional samverkansgrupp Läkemedel tillstyrker att aldosteronantagonisten finerenon (Kerendia) kan användas som tillägg till RAAS-blockad om SGLT2-hämmare ger otillräcklig effekt eller inte tolereras hos patienter med kronisk njursjukdom och albuminuri associerat till diabetes typ 2.

Regional samverkansgrupp (RSG) Läkemedel i Sydöstra sjukvårdsregionen har, inom systemet för kunskapsstyrning, som uppdrag att främja likvärdig hantering av läkemedelsfrågor i sjukvårdsregionen. När det gäller nya terapier har RSG Läkemedel ett uppdrag att, vid risk för budgetpåverkan, tillse att det finns tillräckliga underlag för att säkerställa att behandling införs på ett jämlikt sätt och att man värderar sidledsansvaret/undanträngningseffekter.

Uppdraget har funnits i flera år och fram till 2024 har samtliga beslut landat i att tillstyrka/godkänna användning.

Under 2024 har RSG Läkemedel fattat beslut om att avvakta att införa läkemedel där underlaget/rekommendationen om användning bedömts som otillräckligt för att vägleda förskrivarna. Finerenon (Kerendia Länk till annan webbplats.) har varit ett av dessa läkemedel. Finerenon är godkänt till personer med diabetes typ 2 med njursvikt inklusive albuminuri.

Efter ett förtydligande av rekommendationen har nu ett nytt beslut fattats:

Finerenon

Länk till hela beslutet om finerenon (Kerendia) och detaljer kring vilka överväganden som gjorts finns här Länk till annan webbplats..

Beslut från RSG Läkemedel avseende andra läkemedel finns på Sydöstra sjukvårdsregionens webbsida Länk till annan webbplats.