Regional satsning på besöksmål om Göta kanal
Region Östergötland satsar tre miljoner kronor på en utställning i ett besökscenter i Berg, Linköping. Målet är att skapa en mötesplats där besökare får uppleva berättelsen om byggnadsverket Göta kanal.
Det är regionutvecklingsnämnden som i dag har beslutat att medfinansiera projektet besökscenter i Berg. Det handlar om ett besökscenter som är tänkt att bli en mötesplats där besökarna får uppleva berättelsen om byggnadsverket Göta kanal i en innovativ och experimentell utställningsmiljö. Göta kanal är i dag en av Sveriges största turistattraktioner och har nästa fyra miljoner besökare varje år. Nu är tanken att även besökscentret ska bli ett attraktivt besöksmål för lokala, nationella och internationella besökare.
Redan 2022 tecknade Region Östergötland en avsiktsförklaring med AB Göta kanalbolag och Linköpings kommun, där regionen och kommunen skulle verka för att bidra med utvecklingsmedel till besökscentret. Göta kanal är en av Östergötlands starka profilbärare och ses som viktig för den regionala tillväxten och besöksnäringen.
Projektet har även tydliga kopplingar till prioriterade områden och mål i regionens olika strategier för utveckling och för besöksnäring.
Stärker attraktionskraften
Projektets totala budget är 17 miljoner kronor, där cirka 11 miljoner kronor ska gå till produktion av utställningen och cirka 6 miljoner kronor till utveckling av innehållet i utställningen. Regionutvecklingsnämnden medfinansierar delen om utveckling med 3 miljoner kronor ur det statliga anslaget för regionala utvecklingsåtgärder under 2025 till 2027.
– Det känns självklart att regionen är med och medfinansierar ett projekt som ska leda till ännu ett attraktivt besöksmål i Östergötland. Det stärker den totala attraktionskraften och är viktigt för den regionala tillväxten och hela näringslivet i länet, säger Per Larsson (KD), regionråd och ordförande i regionutvecklingsnämnden.
Text: kommunikation
Publicerad