region-ostergotland

Högt tryck på barnakuterna i länet

Just nu är det högt tryck på barnakutmottagningarna i länet. Många söker vård för förkylningssymtom, feber och magsjuka – tillstånd där egenvård i hemmet oftast räcker. Barnklinikerna uppmanar föräldrar att ta del information och råd på 1177.se Länk till annan webbplats. och avvakta med att söka vård akut.

Infektionssjukdomar som influensa och RS-virus, tillsammans med vinterkräksjuka är vanliga så här års och kommer ofta samtidigt. De senaste dagarna har trycket på sjukhusens barnakutmottagningar ökat kraftigt, vilket inneburit långa väntetider. Barnakuterna uppmanar föräldrar att avvakta med att söka vård för vanliga infektioner med symtom som inte behöver sjukvårdens insatser.

– Många vanliga infektioner går över av sig själva med rätt egenvård i hemmet. Det viktigaste är att barnet får tillräckligt med vätska och att symtomen lindras. Febernedsättande läkemedel, näsvård och avsvällande nässpray kan ofta göra stor skillnad, säger Karin Wester, barnläkare på Universitetssjukhuset i Linköping.

Barn med tydliga andningssvårigheter, påverkat allmäntillstånd eller dåligt vätskeintag kan dock behöva bedömas av sjukvården, särskilt om barnet är under tre månader.

Egenvårdsråd vid vanliga infektioner

  • Ge barnet regelbundet vätska, gärna med energi, som saft eller vätskeersättning.
  • Använd koksaltsköljning och nässug för att underlätta andningen.
  • Undvik att utsätta små barn för smittrisker, till exempel genom att hålla avstånd från personer med förkylningssymtom och undvika folktäta miljöer.

Mer råd om till föräldrar hur man kan hjälpa barnet att må bättre och när man behöver kontakta vården finns på 1177.se. Länk till annan webbplats.

Region Östegötlands logotyp

Region Östergötland

581 91 Linköping

Organisationsnummer:
23 21 00-0040

Telefon: 010-103 00 00 (växel)

Sociala medier